Subskrybuj: Posty | Komentarze |

Czy warto założyć agencję nieruchomości?

Czy warto założyć agencję nieruchomości?

Mimo że czasy, gdy praca w branży nieruchomości była zajęciem gwarantującym kokosy, w dalszym ciągu branża ta jest dla wielu interesująca i zapewniająca lepsze dochody niż w innych zawodach. Mówi się, że branża wypala się, jednak jest to tak naprawdę związane z przeobrażeniami samego rynku. Zmiany, jakie zachodzą w branży, będą wymagały co prawda dopasowania się do nowych uwarunkowań, jednak w dalszym ciągu agencje nieruchomości będą perspektywiczną formą działalności gospodarczej.
Nieruchomości, w zależności od przeznaczenia, mogą zapewnić ich właścicielowi stabilne źródło dochodów, rzadko jednak agencje nieruchomości decydują się na posiadanie swoich mieszkań i dysponowanie nimi w zakresie wynajmu. Taka prawidłowość dotyczy w gruncie rzeczy większych przedsiębiorstw, posiadających kapitał stosowny do dokonania takiej inwestycji. Z reguły zatem agencje koncentrują się na pośrednictwie w obrocie nieruchomościami, przyjmując zlecenia sprzedaży czy pośrednicząc w ofertach najmu.
Zawód pośrednika nieruchomości budzi wiele emocji. Sukces wielu agencji obecnie działających na polskim rynku jest fenomenem na skalę „od pucybuta do milionera”. Wiele firm powstawało jako małe, rodzinne przedsiębiorstwo, nierzadko z siedzibą w mieszkaniu prywatnym, by dzisiaj stać się spółką notowaną na giełdzie i rozwijającą system franczyzowy. Uwagę osób, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie, z reguły przykuwa możliwość zarobku na zasadzie prowizji. Możliwość uzyskania przychodu z jednej transakcji w wysokości ok. 5% wartości nieruchomości przemawia do wyobraźni. Oczywiście zyski zostaną pomniejszone o koszty utrzymania biura, a transakcji kupna-sprzedaży nie dokonuje się codziennie, w dalszym ciągu jednak jest to suma imponująca.
Dodatkową przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że Polacy nadal sceptycznie podchodzą do samej instytucji pośrednika. Analizując ogłoszenia zamieszczone w internecie, łatwo dostrzec, że adnotacja „oferta bezpośrednia” czy też „bez pośredników” postrzegane są jako atut i wskaźnik dodatkowej atrakcyjności nieruchomości. Liczba transakcji zawieranych z udziałem pośrednika w Polsce nadal stanowi niewielki procent ogólnych umów. Mimo że koszt usługi jest coraz niższy, a ludzie cenią swój czas i chętnie wyręczają się w czynnościach, którymi nie muszą się sami zajmować, nadal zaufanie do zawodu pośrednika jest ograniczone. Współcześnie panuje także duża konkurencja na rynku, nie tylko ze strony działających już pośredników, ale także serwisów ogłoszeniowych, dzięki którym oferty wynajmu bądź sprzedaży trafią bezpośrednio od osoby wystawiającej ogłoszenie do zainteresowanej.
Z drugiej jednak strony przepisy o deregulacji zawodu sprawiły, że biuro pośrednictwa nieruchomości założyć może niemal każdy. Osoby, nie posiadające jednak predyspozycji, na wolnym rynku nie poradzą sobie, jeśli więc czujemy, że niezbędne cechy charakteru mamy, warto próbować. Najlepsi zyskują najwięcej, a pomysłów na to jak zacząć jest wiele: można od razu pokusić się o własną działalność, można znaleźć zatrudnienie w jednej z agencji istniejących bądź skorzystać z franczyzy.