Subskrybuj: Posty | Komentarze |

Jak zredukować koszty eksploatacji drukarki?

Jak zredukować koszty eksploatacji drukarki?

Niewątpliwie jednym z najważniejszych aspektów sprawnego działania firmy jest redukcja kosztów. Dotyczy to również drukarek, z których korzystanie potrafi być niezwykle kosztowne, szczególnie jeżeli sprzęt jest intensywnie eksploatowany. Warto więc dowiedzieć się, jak mądrze oszczędzać na drukowaniu.

CISS – co to takiego?

Systemem, który pozwala świetnie oszczędzać na drukowaniu jest CISS. Ten tajemniczy skrót rozwija się jako continuous ink supply system, czyli system stałego zasilania tuszem. Jest to rozwiązanie, które od dawna świetnie sprawdza się w drukarkach wielkoformatowych, a obecnie również znalazło zastosowanie w innych typach urządzeń. Polega ono na montowaniu w głowicy kartridżów, które są połączone systemem rurek ze zbiornikami na tusz znajdującymi się poza drukarką. Istnieją dwie możliwości zaopatrzenia się w CISS:

  • Kupno systemu i samodzielny montaż – Wymaga to pewnej wiedzy technicznej, która pozwala na prawidłowy montaż. Systemy można zakupić przez internet w specjalistycznych sklepach. Należy pamiętać o tym, że samodzielny montaż systemu może grozić utratą gwarancji na drukarkę. Warto zwrócić uwagę na niewielki koszt zakupu systemu, ponieważ jego cena mieści się w granicy ok. 100 zł, co przy oferowanej oszczędności zwraca się błyskawicznie.
  • Kupienie drukarki z wbudowanym systemem – Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej takich drukarek. Są one droższe od standardowych, jednak ich zalety są warte rozważenia. Są one oczywiście o wiele tańsze w eksploatacji niż drukarki standardowe, a brak konieczności samodzielnego montowania systemu sprawia, iż dla wielu osób będzie to najbardziej wygodne rozwiązanie.

Niezależnie od wybranej opcji, systemy stałego zasilania tuszem oferują świetną oszczędność. Istnieje bowiem możliwość zredukowania kosztów wydruku kolorowej strony A4 nawet poniżej jednego grosza.


A może zamienniki?

Na rynku popularnością cieszą się materiały eksploatacyjne z Tuszmarkt.pl, które są tańsze niż te oferowane przez producentów urządzeń. Istnieje więc możliwość zakupienia zamienników kartdridży oraz zestawy pozwalające na samodzielne napełnianie kartridży, co jednak jest dosyć kłopotliwe.

Na rynku obecnych jest kilka dużych firm oferujących tego rodzaju produkty, z których największe oferują możliwość pokrycia kosztów naprawy drukarki, gdyby producent odmówił jej ze względu na użycie zamiennika. Producenci drukarek bowiem z oczywistych powodów starają się zwalczać zamienniki, chociaż nie mogą zakazać ich produkcji ani korzystania z nich.

Kupując zamienniki należy się nastawić na kompromis w kwestii jakości wydruku, chociaż produkty co bardziej profesjonalnych firm nie odbiegają pod tym względem od materiałów oferowanych przez producenta drukarki w aż tak ogromnym stopniu. Na pewno warto unikać tzw. ‚chińszczyzny”, która kusi niską ceną, ale z reguły oznacza drastyczne obniżenie jakości wydruku.

Oszczędność jest prostsza niż myślisz!

Znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji drukarki jest jak najbardziej możliwe, chociaż w wielu przypadkach wymaga ono pewnych umiejętności samodzielnego montowania oszczędnych rozwiązań i wyszukiwania dobrej jakości produktów. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się „pójść na rękę” producentom drukarek czy samodzielnie poszukamy oszczędności, na pewno warto poświęcić tej sprawie trochę uwagi, by móc potem cieszyć się oszczędnością.