Subskrybuj: Posty | Komentarze |

Praca na swoim – warto?

Praca na swoim – warto?

Praca uszlachetnia człowieka. Nie jest wyłącznie narzędziem do zarabiania pieniędzy, ale także bodźcem do zdobywania nowych umiejętności oraz samodoskonalenia. Życie bez pracy byłoby nudne. Rutyna pozbawia radości życia a nikt nie zaprzeczy, że człowiek myśląc o pracy nigdy nie wie, co go może spotkać. Zarówno w pracy na etacie, jak i na swoim. Dzisiejszy tekst będzie traktować o pracy na swoim – czy warto podjąć ryzyko i trud. Poniżej kilka argumentów zniechęcających do pracy na swoim.

Praca na swoim – dlaczego nie warto

Podejmując się pracy na własny rachunek sami sobie jesteśmy szefami. Przekłada się to automatycznie na brak możliwości awansu. A cóż nas tak nie mobilizuje, jak możliwość rozwoju kariery i premii? Awans jest sygnałem, że twój pracodawca dostrzegł, że się starasz i jesteś dobry w tym, co robisz. Zostając np. kierownikiem stajemy się odpowiedzialni za ludzi, którzy nam podlegają. Bardzo motywujące jest to, że stajemy się dla nich wzorem do naśladowania. Pracując na swoim nie mamy prawa do płatnego urlopu. Nie mamy tego komfortu, że jeszcze pięć dni, zamykam drzwi za sobą i jadę w góry odciąć się od pracy i całego świata. Praca na własny rachunek powoduje, że do urlopu musimy się znacznie lepiej przygotować, także pod względem finansowym, ponieważ nie pracując nie zarabiamy pieniędzy. Kolejną wadę jest ogromna trudność odcięcia się od swojej pracy. Jesteśmy w pełni za nią odpowiedzialni. Musimy pamiętać o wszystkim, o zaległych terminach czy niezapłaconych fakturach. Pracując na etat możemy zaplanować weekend, pracując na swoim często nadrabiamy zalęgłości w weekend, aby na czas wywiązać się ze wszystkich terminów oraz nie zaczynać tygodnia z opóźnieniem. Decydując się na samodzielny biznes musimy mieć także świadomość, że sami jesteśmy za niego odpowiedzialni. Ta odpowiedzialność, która na nas spoczywa bardzo często przeraża ludzi i z biegiem czasu uznają, że wolą wykonywać mniej stresującą pracę na etat. Jest to argument, który u bardzo wielu osób odsuwa decyzję o własnej działalności na rzecz ustabilizowanej pracy na etatowej. Własny biznes wymaga ciągłej koncentracji, szukaniu zleceń, dbaniu o klienta. Bardzo dużym minusem jest również brak zespołu, z którym możemy przedyskutować trudne zadania, znaleźć nową koncepcje czy świeży pomysł. Będąc samemu czasami popadamy w schemat, z którego bardzo ciężko nam się wydostać. Pracując w zespole zawsze można liczyć na współpracę innych osób, które wpadną na ciekawą koncepcję, przedstawią swój punkt widzenia lub po prostu doradzą.

Własny biznes jest dla osób, które mają pomysł na siebie i są zdeterminowane. Osoba samodzielnie prowadząca działalność musi być również zmotywowana i dobrze zorganizowana. Jeżeli brakuje nam tych cech istnieje duże prawdopodobieństwo, że nam się nie uda i zaliczymy porażkę. Osoby rozwijające własny biznes muszą być także twórcze i łatwo znajdować inspiracje, które pomogą w poszukiwaniu w ciąż nowych pomysłów. Jeśli jesteś osobą przebojową i nie boisz się wyzwań własny biznes jest dla ciebie!