Subskrybuj: Posty | Komentarze |

Zakładanie własnej działalności

Zakładanie własnej działalności

Proces zakładania własnej firmy może być bardzo utrudniony przez administrację i biurokratyzację. Prawo zbyt skomplikowane i nieczytelne skutecznie odpycha młodych ludzi od idei założenia własnej firmy. A z punktu widzenia zdrowej i zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, najważniejsze są właśnie małe i średnie firmy. To one cementują rozwój gospodarczy w regionach i najskuteczniej gwarantują utrzymanie miejsc pracy w skali lokalnej. Nie zmieniają swojej polityki, tak jak korporacje międzynarodowe, co miesiąc, w zależności od wyników finansowych. Przeważnie utrzymują się w tym samym miejscu przez lata lub dekady i poprzez ugruntowanie swojej pozycji na rynku lokalnym są w stanie przyciągnąć do siebie większość potencjalnych klientów. Państwa rozwijające się robią więc w ostatnich latach wszystko, aby stworzyć jak najbardziej przyjazne warunki do zakładania i prowadzenia firmy. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci przed studiami lub w ich trakcie, powinni być zachęcani i wspierani w swoich biznesowych koncepcjach i modelach – nie tylko poprzez odpowiedni zastrzyk środków finansowych na start, ale także poprzez wsparcie konsultantów i specjalistów od księgowości czy zarządzania lub reklamy.
Biznes zawsze zaczyna się jednak od pomysłu i zwłaszcza w XXI wieku trudno jest wymyśleć coś zupełnie nowego. Udaje się to jednak tym kreatywnym młodym ludziom, którzy w pierwszej kolejności sami dostrzegają jakieś braki w wyposażeniu czy sposobie działania. Niedostępność produktów i brak oczekiwanych usług powinien zrodzić w każdym przedsiębiorczość i pchnąć go do próby zagospodarowania tej niszy. Obserwowanie otoczenia i analizowanie rzeczywistości biznesowej jest więc zdolnością, która pozwala na bardzo skuteczne zadebiutowanie ze swoją firmą w świecie lokalnego biznesu. Jak zwykle w przypadku najbardziej trafnych interesów – decyduje tempo wprowadzenia innowacji na rynek. Biznesowi nigdy nie służy wstrzymywanie się lub oczekiwanie, ponieważ w tym czasie identyczną koncepcję wprowadzić na rynek może inna osoba. A zwłaszcza przy kompletnych nowinkach liczy się to, kto pierwszy zajmie miejsce na rynku i odpowiednio zakoduje swoją obecność w świadomości lokalnych konsumentów. Ci, którzy są w stanie szybko podejmować ryzykowne decyzje, bez wątpienia mają w tym kontekście drobną przewagę nad innymi.
Niezdecydowanie czy obawy przed wystartowaniem z własnym biznesem są powszechne zwłaszcza tam, gdzie biurokratyzacja utrudnia prowadzenia działalności. Niestety w krajach jak Polska liczba regulacji prawnych, ustaw i rozporządzeń, które co chwila kompletnie inaczej interpretują rzeczywistość, sprawia problem nawet wytrawnym i doświadczonym księgowym. Dlatego młode osoby, które już na studiach próbują wystartować z jakimś ciekawym pomysłem na interes, powinny otrzymać od szkoły lub pozarządowych organizacjach regionalnych odpowiednie wsparcie. Nie tylko chodzi tutaj o finansowanie pierwszych miesięcy działania, ale także o wsparcie z zakresu księgowości albo podatków, w których amator absolutnie nie jest w stanie sam się odnaleźć.